Az emberek gyakran összekeverik a két fogalmat egymással, noha valójában különböző műveletekről van szó, amiknek a célja is eltérő. Elmondjuk, mi a különbség a tisztítás és a fertőtlenítés között, és miért nem kell teljesen csíramentes közegben élni.
Mi a különbség a tisztítás és a fertőtlenítés között?
Sokan – beleértve a takarítócégeket is – felváltva használják a tisztítás és fertőtlenítés kifejezéseket, de az igazság az, hogy jelentős különbségek vannak közöttük A tisztítás a látható szennyeződések, a por és kosz eltávolítását szolgálja a különféle felületekről, ahol a kórokozók elszaporodhatnak. Ez történhet porszívóval, partvissal, mikroszálas törlőkendővel, vagy szivaccsal, vízzel és tisztítószerrel. A takarítás nem feltétlenül öl meg minden kórokozót, de csökkenti a számukat. A fertőtlenítés célja a kórokozók elpusztítása a felületekről, ami fertőtlenítőszerekkel érhető el. A fertőtlenítés nem tisztít, nem feltétlenül távolítja el a szennyeződést vagy zsírt, sőt további szennyeződéseket is hozzáadhat a felületekhez. A fertőtlenítés csak tiszta felületen hatékony. Ennek az az oka, hogy ahhoz, hogy a fertőtlenítőszerek elpusztítsák a kórokozókat, el kell jutniuk hozzájuk. A szennyeződés megvédheti a baktériumokat és vírusokat, amik így túlélik a fertőtlenítőszerek alkalmazását.
Tisztító- és fertőlentőszer: a kettő nem ugyanarra való
Az általános tisztítószer nem fertőtlenít, és a hagyományos fertőtlenítő sem feltétlenül tisztít. A tisztítószer nem pusztítja el a fürdőszobában lévő penészgombákat vagy az utcáról a cipőnk talpán behozott fekáliát a padlón, és ha fertőtlenítőszert használunk a kiömlött narancslé feltakarításához, ne lepődjünk meg, ha a folt büdös és ragacsos marad. A hagyományos univerzális tisztítószert úgy tervezték, hogy eltávolítsa a szennyeződéseket a felületről. Míg a folyamat során számos kórokozóval is leszámol, közel sem az összessel. A fertőtlenítőszer speciális összetevői elpusztítják a baktériumokat és vírusokat, azonban nem távolítják el a szennyeződést a felületről vagy teszik fényessé azt, mint egy általános tisztítószer.
Ma már természetesen léteznek fertőtlenítőszerrel ellátott tisztítószerek is, azonban ha nem ilyet vásárolunk és fertőtleníteni szeretnénk egy felületet, először a tisztítással kezdjük. Távolítsuk el a szennyeződéseket egy univerzális tisztítószerrel, majd utána vigyük fel a fertőtlenítőszert, hogy megszabaduljunk a mikroorganizmusoktól.
Mit javasolt a lakásban fertőtleníteni?
Otthonunknak számos olyan területe van, ahol nincs szükség fertőtlenítésre, vagy legalábbis nem rendszeresen. A túl sok fertőtlenítés valójában negatív hatással lehet az immunrendszerre. Vannak azonban olyan felületek, amelyekhez a háztartásban mindenki hozzáér a nap folyamán többször is, így gyakrabban igényelnek fertőtlenítést. Az alábbiakat érdemes hetente legalább egyszer, de inkább többször felületfertőtlenítő oldattal letörölni:
- TV távirányítók és számítógép billentyűzetek
- Vezetékes és mobiltelefonok
- Csaptelepek
- Szekrényfogantyúk
- Villanykapcsolók
- Ajtó- és ablakkilincsek
- Korlátok
- WC-ülőke
Emellett bármilyen felületet, amin ételkészítés történik, naponta fertőtleníteni kell, és nem szabad megfeledkezni a hűtőszekrény fogantyúiról sem.
Más a helyzet, ha a családban valaki beteg. Annak elkerülése érdekében, hogy mások is megbetegedjenek fontos, hogy fertőtlenítsük azokat a területeket, amikkel az illető érintkezett. Ha háziállatokat tartunk, szintén ajánlott sűrűbben fertőtleníteni, főként azokat a helyeket, amelyeket kedvenceink gyakran látogatnak.
Nem kell teljesen csíramentes közegben élni
A rendszeres, következetes takarítás nagymértékben csökkenti a baktériumok számát az otthonunkban, míg a fertőtlenítés eltávolítja a tisztításból visszamaradt kórokozókat. Ha tiszta környezetben élünk és rendszeresen fertőtlenítünk, az nagyban befolyásolhatja, hogy milyen gyakran vagyunk betegek és hogyan érezzük magunkat általában. Sajnos nincs mód arra, hogy teljesen megvédjük a háztartást a kórokozóktól és baktériumoktól, és nem is kell, mert nem mindig rosszak. Bizonyos mikrobákkal való rendszeres találkozás valójában erősítheti az immunrendszert, és megakadályozhatja gyermekeknél az asztma és allergia kialakulását. Az egész arról szól, hogy törekedjünk a tiszta és kényelmes, de nem teljesen steril otthon megteremtésére.
Vannak jó baktériumok is
Ahogyan az orvosok gyakran probiotikumot javasolnak az antibiotikum-kúra után, érdemes probiotikus tisztítószert használni, miután egy adott területet fertőtlenítésnek vetettünk alá. A mikroorganizmusok a felületeken egybefüggő bevonatot alkotnak, ezt nevezik biofilmnek. A biofilm jó és rossz baktériumokat egyaránt tartalmaz, azonban a fertőtlenítés mindegyiket elpusztítja. A jó baktériumok nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy immunrendszerünk megfelelően működjön, a probiotikus tisztítószerek pedig segítenek visszatelepíteni őket.
Tisztítás és fertőtlenítés másképp
A mikroszálas törlőkendők mesterei a tisztításnak és a kórokozók jelentős részét eltávolítják. Nem terjesztik a baktériumokat, mivel azok beleragadnak a kendő szálaiba. Az Immunetec by BONUS Bioactive Microcloth kendő a hozzáadott ezüst-ion alapú antimikrobiális Immunetec adalékanyagnak köszönhetően még ennél is többre képes, hiszen hosszantartó védelmet biztosít a kórokozókkal szemben és két takarítás között inaktiválja a patogén mikroorganizmusokat. Az ezüst-kloridot tartalmazó Immunetec Felületbevonó Fertőtlenítő Spray-nek szintén nagy hasznát vehetjük a háztartásban. A különféle felületekre fújva a következő takarításig védelmet nyújt a baktériumok, gombák és vírusok ellen.
Források:
https://www.webmd.com/balance/features/cleaning-disinfecting
https://cleanmama.com/cleaning-vs-sanitizing-vs-disinfecting