A várandósság idején a sajátunkon kívül a babánk egészségéért is felelünk. Ebben az időszakban különösen fontossá válik a takarítás, mert egyes kórokozók megbetegíthetik a fejlődő magzatot, de nem mindig könnyű tisztán tartani a lakást terhesség alatt. Sok minden történik ilyenkor, fáradtabbnak érezzük magunkat, mint korábban és millió dolog jár a fejünkben, amelyek visszatarthatnak minket a takarítástól.
Hogyan takarítsunk a várandósság idején?
Az első és harmadik trimesztert gyakran intenzív kimerültség jellemzi, tehát meg kell találnunk annak a módját, hogyan végezzük el apránként az egyes feladatokat. Ha korábban hetente egyszer takarítottunk, most osszuk szét több részre az egyes teendőket a hét folyamán.
A terhesség előrehaladtával a mindennapi feladatok egyre nagyobb kihívást jelentenek. A méhben növekvő baba megváltoztatja az anya testének súlypontját (előrébb kerül), ezért ilyenkor nehezebb az egyensúly megtartása. Az eltolódott súlypont miatt nagyobb az elesés veszélye, emellett a lakás magasabban fekvő pontjainak elérése problémássá válhat a has mérete miatt. Az olyan tevékenységeket, mint az ablaktisztítás, a függönyök leszedése vagy a mennyezeti ventilátorok megtisztítása inkább bízzuk másra. Az eltolódott súlypont felmosáskor szintén gondot jelenthet, ráadásul a csúszós padló miatt megnő az esések kockázata. Hogy ezt elkerüljük, használjuk mikroszálas anyagból készült felmosófejet, amelyből kevés nedvesség távozik, így nem tocsog a padló a víztől.
A nehéz tárgyak felemelése jelentősen megterhelheti a hátat és a hasat, ami koraszüléshez vezethet, ezért tartózkodjunk a súlyos dolgok emelgetésétől. Ügyeljünk arra is, hogy ne üssük be a kiálló hasunkat valamibe, beleértve a bútorok sarkait. Bár nagyon valószínűtlen, hogy a baba megsérül (a magzatvíz megvédi), de a bőrünket felsérthetjük. A hosszú ideig tartó állás, amit a takarítás gyakran megkövetel, hát- és lábfájást eredményez. Tartsunk gyakran szünetet, és polcoljuk fel a lábunkat rendszeres időközönként, ami segíti a vérkeringést.
Kitisztíthatjuk a macskaalmot?
A háziállatok szórakoztatóak és rengeteg szeretetet adnak. Nagyon sok nőnek van „bundás babája”, mielőtt gyermeket vállalna, azonban a cicatartóknak figyelniük kell a toxoplazmózis megelőzésére,
ami a Toxoplasma gondii parazita által okozott fertőzés. Általában nem veszélyes, hacsak nem akkor kapjuk el, amikor gyermeket várunk. Ritka, de a toxoplazmózis a terhesség korai szakaszában átterjedhet a babára, vetélést, halvaszületést vagy veleszületett fogyatékosságot okozhat. A parazita a macskaürülékben található, ezért a babavárás során a macskaalom tisztítását bízzuk másra, vagy ha magunknak kell megtenni, viseljünk gumikesztyűt és arcmaszkot. Utóbbi kettőt akkor is felvethetjük, ha úgy gondoljuk, hogy egy tisztítószer nem biztonságos. (Videós ismertető a Toxoplasmosisról)
Milyen vegyszereket szabad alkalmazni?
A legtöbb háztartási tisztítószer nem jelent veszélyt a babára nézve, azonban néhánytól nem árt tartózkodni, mert növelheti a fejlődési rendellenességek kockázatát vagy később fogékonyabbá teszi a gyerekeket egyes betegségekre. A mosogató- és mosószereket, ablaktisztítókat és univerzális tisztítószereket általában biztonságosnak tartják a terhesség alatt, amennyiben jól szellőző helyen alkalmazzák őket. De, az olyan erős tisztítószerek, mint a hígítatlan fehérítő, csempe- és sütőtisztító, továbbá a légfrissítő, mérgező anyagokat bocsáthatnak ki a levegőbe. Ha ezek permetét belélegezzük, a vegyszerek átjuthatnak a placentán és elérhetik a növekvő magzatot.
Takarítás a terhesség alatt – kerülendő összetevők
Egyes tanulmányok szerint azok a nők, akik a várandósságuk alatt gyakran használtak háztartási tisztítószert tartalmazó sprayt vagy levegőillatosító aeroszolt, nagyobb valószínűséggel hoztak világra olyan gyermeket, aki később tüdőproblémákkal küzdött és gyakrabban kapott el alsó légúti fertőzéseket, például tüdőgyulladást vagy hörghurutot.
A sütőtisztítók glikol-étereket tartalmaznak, amelyek a címkén jellemzően metoxidiglikol (DEGME) vagy 2-butoxi-etanol (EGBE) néven szerepelnek, összefüggésbe hozhatók a születési rendellenességekkel és a vetéléssel.
A ftalátok – amelyekkel a PVC flakonok anyagát teszik rugalmassá –, kioldódhatnak a tisztítószerekbe, majd a levegőbe bekerülve és belélegezve átjuthatnak a méhlepényen. A The Lancet Planetary Health tudományos folyóiratban publikált tanulmányban a ftalátokat a vetéléssel és a méhen belüli növekedés-visszamaradással egyaránt kapcsolatba hozták.
A ftalátokhoz hasonlóan a jellemzően tartósítószerként alkalmazott parabének ugyancsak átjuthatnak a placentán. Befolyásolhatják a magzat fejlődését és az anyának sem jók, hiszen terhességi diabéteszt eredményezhetnek. Sok tisztítószer tartalmaz parabéneket, többek között a mosó- és mosogatószerek, öblítők, továbbá a klórszármazékokkal teli tisztító- és fertőtlenítőszerek.
Mindig olvassuk el a tisztítószer címkéjén feltüntetett összetevők listáját! Amennyiben a fentebb felsoroltak valamelyike szerepel rajta, inkább mondjunk le róla.
Válasszuk a zöld takarítást!
A vegyi expozíció elkerülésének egyik módja, ha az otthonunkat nem mérgező termékekkel tisztítjuk. Szerencsére számos biztonságos és hatékony alternatívája létezik a kereskedelmi forgalomban kapható tisztítószereknek, például a szódabikarbóna és az ecet. A szódabikarbóna hatékonyan eltávolítja a foltokat és semlegesíti a szagokat, míg az ecet kiváló természetes fertőtlenítő.
Ha profi megoldásra vágyunk, válasszunk környezetbarát, biológiailag lebomló termékeket.
A Cycle öko tisztítószereket természetes savakból és újrahasznosított vízből állítják elő. Nem károsak az egészségre, így a várandósság idején és a baba mellett is nyugodtan takaríthatunk velük.