Fugatisztítás házilag: vegyszermentes megoldások

Semmi nem csúfítja el úgy az egyébként tiszta konyha vagy fürdőszoba látványát, mint a fugákban lerakódott szennyeződés. Ha a fuga a kosztól elszíneződött, ezek a helyiségek is piszkosnak fognak tűnni. De miként varázsoljuk újjá a fugát? Hogyan működik a fugatisztítás házilag? Cikkünkből kiderül.

Míg a csempe vagy járólap könnyen tisztítható, addig a fugával teljesen más a helyzet. Mágnesként vonzza a koszt, és minél tovább maradnak benne ezek a szennyeződések, annál mélyebbé és tartósabbá válik az elszíneződés, amit nem érdemes megvárni. Macerás és időigényes feladatnak tűnhet, de a fugatisztítás házilag valójában nem az. Ráadásul, egy kisebb vagyont sem kell költenünk tisztítószerekre, néhány egyszerű összetevőből saját, hatékony fugatisztítót készíthetünk.

Melyek a fugatisztítás előnyei?

A nyilvánvaló esztétikai előnyei mellett a fuga tisztán tartása meghosszabbítja annak élettartamát. Ha hagyjuk, hogy a szennyeződések felhalmozódjanak benne, könnyebben megreped és kipattogzik. A koszos fuga a baktériumok és gombák melegágya, de egyéb kórokozók is előszeretettel megtelepednek benne. A különféle szagokról nem is beszélve. Ha a fugát rendszeresen takarítjuk, megvédhetjük magunkat egy sor betegségtől, és javul a beltéri levegő minősége. Ajánlott 4-6 havonta megismételni a művelet, de természetesen gyakrabban is elvégezhető a fugatisztítás házilag, amelynek során a kezeinket lehetőleg védjük gumikesztyűvel.

Miért koszolódik annyira a fuga?

A fugának számos olyan tulajdonsága van, amely kedvez a szennyeződések lerakódásának. Porózus a textúrája, így a kosz könnyen beleragad, a folyadék pedig beszivárog a belsejébe és elszínezi, különösen akkor, ha színes folyadékról, például sárról van szó. Azért is lesz retkes a fuga, mert a porózus fuga magába szívja a csempéről lemosott koszt. Ezért érdemes alacsony nedvességtartamú, lehetőleg mikroszálas felmosófejet használni. Nedves környezetükkel a fürdőszobák tökéletes táptalajai a penésznek, és a porózus fuga a penész kedvenc gyűjtőhelye. A szappanhab és a vízkő szintén felhalmozódhatnak a fugázott felületeken, fokozatosan megváltoztatva annak megjelenését. A konyhapadlót borító járólapokra kiömlő zsíros pörköltszósz vagy kávé kíméletlenül elszínezi fugát, ami más okból is piszkossá válhat. Ha nem söpörjük vagy porszívózzuk fel a követ a felmosás előtt, a kosszal összekeveredett felmosóvíz beszívódik a fugába.

Fugatisztítás házilag: melyik a legjobb tisztítószer?

Természetesen léteznek kereskedelmi forgalomban kapható fugatisztítók, de ezeknek elég borsos ára van és nem gazdaságosak. Bár a fehérítőszerek, a sósav vagy az ammónia olcsóbbak és hatékonyak lehetnek, erősen maró vagy savas mivoltukból eredően erodálják a fugát és a burkolat felületét. Azt se feledjük, hogy nem minden fuga fehér, a színes fugát elhalványíthatják az említett vegyi anyagok. Inkább próbáljuk ki az otthon elkészíthető fugatisztítók valamelyikét, amelyek összetevői a legtöbb háztartásban kéznél vannak.

A fuga tisztítására kiválóan alkalmas a citromos-ecetes spray, amely vízkőoldó és penészölő hatással bír. Keverjünk össze 3,5 csésze (kb. 800 milliliter) meleg vizet, 170 gramm szódabikarbónát, 40 milliliter ecetet és 80 milliliter citromlevet egy szórófejes palackban. Permetezzük be vele egyenletesen a fugát. Egy óra elteltével dörzsöljük át egy szivacs súroló oldalával, hogy eltávolítsuk róla a szennyeződéseket

Próbáljuk ki a sós ecetes keveréket. Elegyítsünk össze 1/4 csésze (21 gramm) sót, 1/4 csésze (21 gramm) szódabikarbónát és 60 milliliter ecetet egy magas csészében vagy kis tálban. Hagyjuk állni az oldatot 20 percig, majd egy kis kanál segítségével vigyük fel a keveréket a fugára. Dörzsöljük át fogkefével vagy körömkefével a fugát, amíg tiszta nem lesz.

Készítsünk sűrű pasztát egy csésze szódabikarbónából és fél csésze hidrogén-peroxidból (fodrászkellékesnél vagy patikában is kapható). Ha olyan területen dolgozunk, ahol a fugát zsír éri, öntsünk bele néhány csepp mosogatószert. Kenjük fel a házi készítésű fugatisztítót a megfelelő helyre és hagyjuk hatni körülbelül 20 percig, majd dörzsöljük át a fuga vonalait, hogy eltávolítsuk a pórusokban rekedt szennyeződéseket. A fugatisztítás házilag gyerekjáték a szódabikarbónával, hiszen a legjobb természetes súrolószer, míg a hidrogén-peroxid fehérítő hatással bír.

Fontos! A fuga mindig sötétebb, ha nedves, ezért ne keseredjünk el, ha nem tűnik kellően tisztának. Várjuk meg, amíg teljesen megszárad és jobban fog kinézni.

Ha valaki ezzel nem szeretne bajlódni, akkor ajánljuk a CYCLE természetes vízkőoldóját.

+1 tipp

A forró gőz hatékonyan fellazítja a koszt és a penészt, és behatol a fuga belsejébe. Makacs szennyeződések vagy szilikon fuga esetén érdemes bevetni, mivel utóbbit nem ajánlott súrolni. Tisztítószerrel kombinálva rendkívül alapos tisztításra képes.

Használható a radírszivacs a fugán? Igen, a radírszivacs alkalmas a fugák tisztítására, de az erős dörzsöléstől a szivacs elszakadhat, és a vegyszerek tönkre tehetik az anyagát. A BonusECO lapsúroló tisztítószerek hozzáadásával is használható a fuga takarítására, míg a szintén nagyon hatékony szappanos dörzsipárna mellé nem szükséges semmilyen vegyszert adagolni. Utóbbi egyéb pozitívumai közé sorolható, hogy eltávolítja a vízkövet a csempe felületéről.

Kosár tartalma
A kosarad még üres.
Kosár ürítése
Összesen:
Megrendelés Frissítés
Kosár ürítése Mégsem
Bezárás Megrendelés Frissítés
Vissza
Keresés
Termékek Takarítási tippek Hírek
Choose your language
Magyar English Deutsch Hrvatski Română Slovensky čeština русский український