A koronavírus-járvány ráirányította a figyelmet a tiszta és higiénikus környezet fontosságára és arra, hogy a hagyományos takarítási módszerek nem mindig elegendőek a kórokozók elleni védekezéshez. Az irodák takarításának követelményei jelentősen megváltoztak, és a legmagasabb szintű tisztaság biztosítása érdekében számos irodában bevezetésre került a színkódolt takarítás.
A COVID óta az irodai higiénia kiemelt fontosságúvá vált. Ahhoz, hogy egy olyan munkahelyen, ahol sokan dolgoznak, biztosítva legyen a megfelelő tisztaság számos lépést tehetünk, ezek egyike a színkódolt takarítás.
Mit mond a tudomány?
Egy, a BioLabTests által végzett tanulmány azt vizsgálta, hogyan terjednek a baktériumok az irodák vécéiből a dolgozók által használt billentyűzetekre és számítógépes egerekre. Kiderült, hogy a kórokozók 80 százaléka közvetlenül az alkalmazottak kezéről kerül a fent említett tárgyakra, és az ajtókilincsen volt jelen a legtöbb baktériumkolónia. Vagyis, a nem megfelelő kézhigiénia és a felületek fertőtlenítésének hiánya az oka a mikrobákkal való szennyeződésnek. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy körültekintőbben kell elvégezni a takarítást az irodákban, mivel a keresztszennyeződés súlyos egészségügyi kockázatokat hordoz magában.
Egy vizsgálatban dr. Charles Gerba, az Arizonai Egyetem mikrobiológusa és csapata szándékosan fertőző vírusokat tettek az önkéntesek kezére, majd arra kérték őket, hogy egymás után több felületet érintsenek meg. Először egy kilincset, majd egy telefont, végül egy tűzőgépet. A vizsgálati eredmények elképesztő eredményeket hoztak: 130 000 vírusrészecskét találtak a kilincsen, 110 000-et a telefonon és 90 000-et a tűzőgépen. „Még, ha valaki haza is megy a vírus, amit magával hozott a munkahelyéről életképes maradhat” – mondta Gerba. „Valójában még 72 óra elteltével is 700, a megfázást okozó vírus részecskéje található a tesztfelületeken, ami elegendő ahhoz, hogy hét embert megfertőzzön.”
Az irodai környezet tanulmányozása nem újdonság Gerba számára, aki egy, a The Clorox Company számára végzett nagyszabású tanulmányban arról írt, hogyan halmozódnak fel a baktériumok az irodákban. Gerba azt mondja, hogy egy átlagos irodai íróasztalon 10 millió baktérium található, ami 400-szor több, mint ami egy átlagos WC-ülőkén van. „A baktériumok elpusztításának és a kórokozók terjedésének megállításának egyik jó módja a személyes munkaterület rendszeres tisztítása” – hangsúlyozta Gerba.
Miért hasznos a színkódolt takarítás az irodákban?
A nem megfelelő vagy hiányos takarítás jelentős szerepet játszik az irodákban a keresztszennyeződés kialakulásában, hiszen a takarítóeszközökkel is átvihetők a kórokozók a különböző felületekre. Ha a takarítószemélyzet az egyes takarítási feladatokhoz ugyanazokat a törlőkendőket, felmosófejeket vagy felmosóvödröket használja, az jelentősen megnöveli a mikrobák terjedésének kockázatát. A színkódolt takarítás kiváló megoldás erre a problémára.
A színkódok használata a tisztításban már jóval az 1990-es évek előtt megjelent különösen olyan helyeken, ahol a higiénia kiemelten fontos szerepet játszik, vagyis az egészségügyi és élelmiszeripari létesítményekben. Ezek a korai rendszerek azonban általában intézményenként eltérőek voltak, és nem létezett egy egységes, széles körben elfogadott szabvány. Ahogy a higiénia fontossága egyre inkább előtérbe került, úgy merült fel az igény egy hatékony és könnyen érthető rendszerre, amely segít megakadályozni a keresztszennyeződést. Az 1990-es évek végén a British Institute of Cleaning Science (BICSc) kifejlesztett egy univerzális színkódot a takarítóipar számára és jelentős szerepet játszott abban, hogy ez a módszer széles körben elterjedjen. A színkódolt takarítást ma már számos iparágban és szakterületen alkalmazzák, különösen a vendéglátásban és az egészségügyben, de jól bevált módszer az irodák higiéniájának fenntartására is.
A színkódolt takarítási rendszerben a különböző színek különböző felületekhez kapcsolódnak. A kék az irodai környezetben az asztalok, székek és egyéb bútorok tisztítására, a zöld a konyhák és kórházak higiéniájának fenntartására, a sárga a fürdőszobákban található szaniterek tisztítására, míg a piros a WC-k és hasonló, fokozott fertőtlenítést igénylő területek takarítására szolgál. Azáltal, hogy minden felülethez és tisztítási feladathoz más-más színű takarítóeszközt rendelnek, elkerülhető a baktériumok, vírusok és gombák egyik felületről a másikra való vándorlása, emellett maga a takarítás is hatékonyabbá és egyszerűbbé válik.
A BonusPRO termékek nemcsak a HoReCa-szektor számára kínálnak széleskörű megoldást, hanem az irodák takarításhoz is. A HACCP szabványoknak megfelelő, színkóddal ellátott takarítóeszközök biztosítják a maximális higiéniát és a hatékonyabbá teszik a tisztítást, az alkalmazásukkal pedig csökkenhető a különböző felületeken a kórokozók jelenléte. A felmosóvödrök, széles felmosófejek, nagyméretű mikroszálas kendők, formázott mosogatószivacsok és szemeteslapátok használata a legeredményesebb módja annak, hogy egy iroda megfeleljen a higiéniai előírásoknak, és elejét vegye a keresztszennyeződéseknek.
Előírás a munkahelyi tisztaság
Magyarországon a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet szabályozza a munkahelyek munkavédelmi követelményeit, beleértve a tisztaságot és a higiéniát. A munkáltató köteles gondoskodni arról, hogy a munkahely, a munkaeszközök és a berendezések rendszeresen tisztítva legyenek. A takarítás ebben az esetben nemcsak a látható szennyeződések eltávolítását szolgálja, hanem meg kell felelnie a higiéniai előírásoknak. Előírás a felületek fertőtlenítése, és olyan tisztítószereket kell használni, amelyek nem károsítják az egészséget. A tiszta és higiénikus munkakörnyezet a dolgozók egészségének megőrzésében is fontos szerepet játszik: csökkenti a fertőző betegségek terjedésének kockázatát és hozzájárul a munkavállalók jóllétéhez.