Átlagosan hetente hat órát fordítunk az otthonunk takarítására. Ez egy életen át csaknem 1000 takarítással töltött napot jelent. Mivel ennyi időt szentelünk a tiszta, rendezett tér megteremtésére és megőrzésére mindenki azt szeretnél, hogy ez az idő ne vesszen kárba. Íme néhány tipp, amelyekkel elkerülhetők a gyakori takarítási hibák.
A takarítási hibák komoly következményekkel járhatnak. Nemcsak a felületek károsodhatnak, de akár egészségügyi problémák is felmerülhetnek, ha nem megfelelő tisztítószereket vagy módszereket alkalmazunk.
Takarítási hibák, amik megnehezítik az életünket
A tisztaság nemcsak esztétikai kérdés, hanem szorosan összefügg az egészségünkkel, a mentális jóllétünkkel és a mindennapi életünk minőségével, emellett meghosszabbítja a bútorok és egyéb tárgyak élettartamát. Ha néhány egyszerű szabályt betartunk, sokkal hatékonyabban és eredményesebben végezhetjük el. Az alábbiakban felsoroljuk azokat a gyakori, a legtöbb háztartásban előforduló takarítási hibákat, amelyek elkerülésével tisztább és egészségesebb környezetet alakíthatunk ki, megóvhatjuk a felületeket a károsodástól, és elejét vehetjük a betegségeknek.
Halogatás: Az egyik legnagyobb hiba a takarítás halogatása, ami a feladatok ijesztőbbé válásához vezet. Ne próbáljuk meg egyszerre az egész házat kitakarítani. Osszuk fel a feladatot kisebb, könnyebben kivitelezhető részekre, például tegyük rendbe ma a konyhát, holnap pedig fürdőszobát.
A felülről lefelé szabály elfelejtése: A rossz sorrendben végzett portörlés nehezebbé és kevésbé hatékonnyá teheti a takarítást. A hiba elkerülése érdekében először tisztítsuk meg a portól a legmagasabban fekvő felületeket, például a mennyezeti ventilátorokat, világítótesteket és polcokat. Ez megakadályozza, hogy por és szennyeződés kerüljön a már megtisztított felületekre, például a munkalapokra és az asztalokra vagy a padlóra.
A nehezen elérhető helyek takarításának elhanyagolása: A szekrények tetején, a bútorok alatt, a készülékek mögött, az ablak- ajtókereteken, a csempék és járólapok közötti fugákon gyakran rengeteg szennyeződés gyűlik össze. Ha nem fordítunk elég figyelmet a megtisztításukra, a por és a kosz károsíthatja őket, vonzza a rovarokat, légúti problémákat és allergiás reakciókat okozhat.
Ablaktisztítás napsütésben: Jó ötletnek tűnhet az ablaktisztítás, amikor süt a nap, de a tisztítószer megszáradhat, mielőtt letörölnénk, és az üvegen csíkok keletkezhetnek. Igyekezzünk felhős, hűvösebb időben tisztítani az ablakokat.
Minden felülethez ugyanazt a rongyot használjuk: A különböző felületek (pl. konyhapultok, padló, fürdőszoba) eltérő típusú szennyeződéseket tartalmaznak. Az ugyanazzal a ronggyal történő takarítás során ezek a szennyeződések könnyen átkerülhetnek egyik felületről a másikra, így például a konyhapulton lévő baktériumok a fürdőszobában is megtelepedhetnek. A színkódolt takarítás egy rendkívül hatékony módszer a higiénia fenntartására és a keresztszennyeződés megelőzésére.
Túl sok víz használata: Ez a hiba károsíthatja a felületeket, például a fát vagy a laminált parkettát a felmosás során. A felesleges víz beszivároghat a fába és vetemedést vagy penészedést okozhat. Megfelelő mennyiségű vizet alkalmazzunk és tisztítás után mindig alaposan szárítsuk meg a felületeket.
Gyakori bakik a tisztítószerek használatakor
Túl sok tisztítószerrel takarítunk: A több nem mindig jobb, különösen, ha a tisztítószerekről van szó. A túl sok vegyszer használata valójában kontraproduktív lehet, hiszen ha a felületen a maradék tisztítószerből származó réteg képződik, az újabb szennyeződéseket vonz magához.
Nem olvassuk el a használati útmutatót: Minden tisztítószer más és más, és a helytelen használatuk a felületek károsodásához vagy a takarítás eredménytelenségéhez vezet. Mindig olvassuk el a címkén szereplő utasításokat, mielőtt új terméket alkalmaznánk.
Nem hagyjuk elég ideig hatni a tisztítószereket: A tisztítószerek hatóidejének kivárása kulcsfontosságú a hatékony takarításhoz. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl gyorsan leöblítik vagy letörlik a felületet, így a tisztítószernek nincs ideje kifejteni a hatását. A szennyeződéseket így csak részben távolítják el, a baktériumoknak pedig lehetőségük lesz szaporodni.
Sok tisztítószer erős vegyszereket tartalmaz, amelyek károsak lehetnek a bőrre és a légzőrendszerre. Mindig viseljünk gumikesztyűt, maszkot és szemvédőt a tisztítás során, hogy elkerüljük ezeknek a vegyszereknek való kitettséget. Ez különösen fontos fehérítő vagy más fertőtlenítőszerek használatakor.
A takarítóeszközök megtisztításának hiánya
Hiába használunk megfelelő tisztítószert, ha a takarítóeszközeink piszkosak maradnak. Ez egy gyakori hiba, amely számos problémát okozhat. A nedves és koszos takarítóeszközök ideális táptalajt biztosítanak a kórokozók szaporodásához, amelyek könnyedén átterjedhetnek a különféle felületekre, a levegőbe kerülve pedig légúti problémákat és allergiás reakciókat okozhatnak.
Azt gondolhatjuk, hogy ez a WC-csésze vagy a szemetes, de valójában a konyhai szivacs a legpiszkosabb elem az otthonunkban. A szivacsok patogén baktériumokat hordozhatnak, beleértve az E. coli-t vagy a szalmonellát. Javasolt rendszeresen fertőtleníteni, de a legjobb, ha 7-10 naponta lecseréljük.
Sokan elfelejtik kitisztítani a porszívót, így az kevésbé hatékony. Az eltömődött szűrők és porzsákok miatt a porszívó szívóereje jelentősen csökken, így nem tudja megfelelően eltávolítani a szennyeződéseket. A piszkos porszívóban baktériumok és allergének szaporodhatnak el, amelyeket a következő porszívózás során újra a levegőbe juttatunk. Minden használat után ürítsük ki a porzsákot és rendszeresen tisztítsuk meg a keféket és a porszívó egyéb részeit.
Források:
https://homemaidbetter.com/what-should-avoid-doing-when-housekeeping
https://themaidconnection.us/top-10-cleaning-mistakes-people-make