Az otthonunk takarítása során az egyik legfontosabb feladat a padló megtisztítása. A megfelelően gondozott padló szebbé varázsolja a házat, segíthet a levegő minőségének javításában és az egészség megőrzésében. Ennek ellenére sokan nincsenek tisztában vele, milyen gyakran kell felmosni.
Nincs kőbe vésett szabály
A tisztaság némileg szubjektív lehet: egyesek a legkisebb koszt sem viselik el a lakásban, míg mások csak akkor állnak neki takarítani, ha a járófelületekre lerakódott piszok már szembetűnő. Érdemes azonban néhány szabályt betartani, ha a felmosásról van szó, már csak az egészségünk érdekében is.
A padló a mindennapi használat során rengeteg baktériumnak és szennyeződésnek van kitéve, amelyek, ha nem távolítjuk el őket, nagy valószínűséggel végül a levegőbe és a bútorkárpitra kerülnek. Tudtad, hogy egyes kórokozók, például a calicivírus, a gyomorinfluenza okozója, vagy az egyik leggyakoribb gennykeltő baktérium, a Staphylococcus aureus szobahőmérsékleten több hétig életben marad bizonyos felületeken? A tanulmányok szerint, legalább hetente egyszer javasolt a felmosás, de padlóburkolat típusa és színe is befolyásolhatja, hogy mennyi időnként érdemes felmosót ragadni. A világos vagy nagyon sötét színű padlón sokkal feltűnőbb a szennyeződés, míg a rendszeres porszívózás csökkenti a felmosás szükségességét.
A felmosás gyakorisága attól is függ, hogy mekkora forgalom van az otthonunkban (vagyis hányan élünk benne), és milyen típusú a padlóburkolat. Életmódunk és szokásaink szintén befolyásolhatják a padlótisztítás gyakoriságát. Egy másik tényező, amely hatással lehet a padló tisztaságára az, ha cipőt viselünk a lakásban. Az Arizonai Egyetem tanulmánya szerint a cipők talpán lévő baktériumok az esetek 90 százalékában átkerülnek a padlófelületre. Ezek egyike az E. coli, amely többek közt húgyúti fertőzéseket okoz, valamint a tüdőgyulladást kiváltó Klebsiella pneumoniae.
Jelek, hogy ideje felmosni
Sokszor nyilvánvaló, hogy a padló piszkos, de lehetnek ennél finomabb jelek is, például a sarkokban gyülekező porcicák, amelyek elkezdenek önálló életet élni. Amennyiben érzékeny vagy a porra, pollenre vagy állatszőrre, az allergiás tüneteid fokozódhatnak. Még gyakori seprés esetén is szennyeződések rakódhatnak le a járólapok közötti fugában, amitől a fuga elszíneződik. Ha azt veszed észre, hogy a papucsod ragad, valahányszor végig mész a lakásban, itt az ideje a felmosásnak.
Nem tudod eldönteni, hogy piszkos-e a padlód? A mezítlábas teszt a legegyszerűbb módja annak, hogy megállapítsd. A legjobb eredmény érdekében töröld le a talpad, hogy tiszta legyen, majd menj végig a padlón. Ezután vess rá egy pillantást. Morzsa, állatszőr vagy egyéb dolgok ragadtak rá? Vedd elő a felmosóvödröt! Ugyanezt a tesztet vizes zokniban is elvégezheted.
Mikor érdemes gyakrabban csinálni?
A gyerekekkel és háziállatokkal rendelkező háztartások esetében szinte kötelező sűrűbben felmosni. Szőrös kedvenceink a mancsukon és a szőrükön óhatatlanul is szennyeződéseket és allergéneket hozhatnak be a lakásba, és ha a gyerekek a földön játszanak, érintkeznek ezekkel. A nagy forgalmú helyek esetében, amelyek hajlamosak a szennyeződésre – például a bejárat, a konyha, a fürdőszoba és a folyosó – ugyancsak előnyös lehet a gyakoribb takarítás. Ezt heti 2-3 alkalommal történő felmosást jelent. A HEAVY DUTY SoftMOP szettet gyakori használatra tervezték. Rendkívül strapabíró, ideális a nagyobb vagy érdesebb felületek tisztítására is, és kiváló nedvszívó képességgel rendelkezik.
Amikor ráér ritkábban feltörölni a padlót
A kevesebbszer használt helyiségeket, például a vendég- és hobbiszobát vagy a kamrát elég kéthetente vagy akár havonta egyszer felmosni, feltéve, ha rendszerese kiporszívózod vagy partvissal felsöpröd. Amennyiben egyedül élsz, kevesebb kosz keletkezik az otthonodban, így a két felmosás közötti időt belátásod szerint meghosszabbíthatod.
Egyéb tényezők, amiket figyelembe kell venni
Ha tömörfa padlóval rendelkezel, óvatosan moss fel, mivel a víz a fa megduzzadását és deformálódását okozhatja. Ügyelj rá, hogy a felmosófej csak enyhén nedves legyen. A laminált padló természetesen vízálló, a túlzott nedvesség azonban károsíthatja a táblákat, ami az elmozdulásukat okozhatja. Felmosás után próbáld meg gyorsan megszárítani, nyisd ki az ajtókat és ablakokat, vagy használj mikroszálas kendőt. A vinyl padlóburkolat vízálló, elég hozzá az egyszerű padlótisztító és mikroszálas mop. Utóbbi a beltéri kerámia- és kőpadlók tisztítása során ugyancsak javasolt. Ne feledd!A felmosás nemcsak higiéniai okokból fontos, hanem a padlóburkolat jó állapotának megőrzése miatt is. A szennyeződés, homok és egyéb részecskék idővel megkarcolhatják és károsíthatják a padlót és lerövidítik az élettartamát. Az apró karcolásokból nagyobb mélyedések keletkezhetnek, amelyek balesetveszélyesek.