A kempingezés szórakoztató és pénztárcabarát módja a nyaralásnak, de akár a hegyekben, akár a tóparton pihenünk, kihívást jelenthet a sátor tisztaságának megőrzése, ami elronthatja a kikapcsolódást. Összegyűjtöttünk pár hasznos tippet, amikkel rendetlenség- és stresszmentessé tehetjük a táborozást.
A legegyszerűbb a megelőzés
A legkézenfekvőbb módja annak, hogy kempingezés közben tiszta maradjon a sátrunk, ha távol tartjuk a koszt. Tegyünk lábtörlőt a sátor bejáratához vagy használjunk helyette gumi autószőnyeget, hogy felfogjuk a szennyeződéseket.
A túrázással eltöltött fárasztó nap után csábító lehet, hogy azonnal bemenjünk a sátorba pihenni, de ez nem jó ötlet, mert az átázott, szennyezett ruhától és felszereléstől a menedékhelyünk is piszkos és nedves lesz. Tartsuk a cipőnket a szabadban vagy a sátor előcsarnokában. Ha ezt valamilyen okból, mondjuk, a rossz időjárás miatt nem tudjuk megtenni, a cipő talpáról távolítsuk el a szennyeződést egy rossz fogkefével vagy körömkefével, azután tegyük műanyag zacskóba (vagy szemeteszsákba), és csak így vigyük be. A piszkos ruhák tárolását is hasonlóképpen oldjuk meg.
Ha kisméretű sátorban tartózkodunk nem lesz túl sok hely, így biztosan nem fogunk tudni étkezőasztalt felállítani. A nagyobb, családi sátrakban azonban elfér az asztal és a kempingszékek. Mindegy mekkora a sátor, a szabadtéri étkezés mindenképpen előnyösebb, ha szeretnénk tisztán tartani.
A sátorban való mosogatás nem jó ötlet. A páralecsapódás penészképződéshez vezethet, ami ronthatja a sátorvászon vízállóságát. Amennyiben a mosogatás másképp nem megoldható, gondoskodjunk a sátor megfelelő szellőzéséről. Ugyanez vonatkozik a sátorban való főzésre is, amit szintén érdemes elkerülni, ráadásul balesetveszélyes, hiszen a sátor könnyen lángra kaphat!
Ha a sátrunk jól felszerelt, meglehetősen könnyű tisztán tartani mindaddig, amíg közös erőfeszítéseket teszünk a rend megőrzéséért. Sok sátor belsejében hálós zsebek vannak, amelyek kiválóak a különféle dolgok tárolására. Előfordulhat, hogy a miénk nem rendelkezik ilyennel. Használjunk ilyenkor rendszerezőket a ruhák, konyhai eszközök vagy a tisztálkodáshoz szükséges holmik elpakolására.
Lehet, hogy nem mindig gondolunk rá a táskák bepakolása közben, de a szemeteszsákok elengedhetetlen részei a kempingfelszerelésnek. Azonnal tegyük bele a termelődő szemetet, így elejét vehetjük rendetlenségnek. A szennyes ruha tárolására is tökéletes.
Milyen tisztítószereket és takarítóeszközöket vigyünk magunkkal a kempingezéshez?
A táborozás során fontos a természet egyensúlyának megőrzése. Nem vihetünk be mérgező vegyszereket és anyagokat az ökoszisztémába, ehelyett használjunk környezetbarát tisztítószereket, amelyek nem károsítják a vizet vagy a vadon élő állatokat. A mosogatószer a kempingezéskor is nélkülözhetetlen, de a hagyományos változatok olyan vegyületeket, például foszfátokat, petrolkémiai és felületaktív anyagokat tartalmaznak, amelyek különösen károsak a természetre. Használjunk inkább olyan biológiailag lebomló tisztítószereket, mint a Cycle. A Cycle mosogatószer újrahasznosított vízből, újrahasznosított szerves savakból és növényi alapú összetevőkből áll, ahogyan a Cycle konyhai tisztító is, amellyel letörölhetjük az asztalt, a műanyag székeket, a főzőlapot, vagy a mini hűtőt.
Ha egy hétnél hosszabb ideig kempingezünk minden második nap söpörjünk össze a sátorban. A kosz akkor is bejuthat, ha nem viselünk odabent cipőt főként, ha gyerekekkel vagyunk vagy a homokos a strandhoz közel táborozunk. Amellett, hogy a söprés megvédi a sátor aljzatát a kopástól, szennyeződésmentesen tart minden mást, amit a sátorban tárolunk, például a hálózsákokat és meghosszabbítja az élettartamukat. A HANDRIX szett egy kisméretű seprűből és lapátból áll, alig foglalt helyet és rendkívül könnyű. Ha szeretnénk megúszni a söprést, elhelyezhetünk a sátor alján egy kültéri szőnyeget is, amit könnyű kirázni.
Elengedhetetlen kellék a takarításhoz a mosogatószivacs. Ideális választás az antimikrobiális BONUS Bioactive Sponge mosogatószivacs, amely ezüst-ion molekulákat tartalmaz, így használat után nem szaporodnak el benne az olyan baktériumok és gombák, amelyek a normál szivacsokban igen.
Egy vödörre szintén szükségünk lehet a kempingezés során, amit akár a mosogatáshoz, akár a vízhordáshoz, akár a tábortűz eloltásához használhatunk.
Kisebb balesetek mindig történhetnek a sátorban. A BONUS mikroszálas törlőkendők tökéletes megoldást jelentenek, mert gyorsan és hatékonyan eltávolítják a kiömlött folyadékot. Rendkívül könnyűek és gyorsan száradnak, az XL-es méretű változat pedig törölközőként vagy konyharuhaként is használható. A BONUS Eco szivacskendő-tekercs szintén nagy nedvszívó képességgel rendelkezik, és majdnem 20 guriga papírtörlőt helyettesít. Ráadásul 100%-ig lebomló anyagból készült, vagyis nem szennyezi a környezetet.
Ne csomagoljuk el piszkosan a sátrat! Fontos, hogy minden kempingezés után alaposan kitakarítsuk a sátrat. Kerüljük az erős vegyszerek vagy bármiféle súrolószer használatát, amelyek károsíthatják az anyagát, inkább vásároljunk speciális sátortisztítót, amelyet kifejezetten kültéri felszerelésekhez terveztek. Töröljük át a sátrat egy nedves ruhával, és hagyjuk teljesen megszáradni, mielőtt elcsomagoljuk. Különleges formájának és kialakításának köszönhetően a BONUSCAR Góliát autószivaccsal gyorsan végezhetünk a feladattal, és a szivacs a kempingbútorok tisztítására ugyancsak kiválóan alkalmas.